Статті

 
Переглядів: 3029 Роздрукувати

В Україні існують багато чудотворних ікон Пресвятої Богородиці, які були знайдені та виявлені дивними шляхами. Через них Матір Божа розкриває шлях до розуміння християнських чеснот, показуючи свою значимість духовну для кожного християнина. Серед усіх можна виділити найвідоміші та най значущі в історії Православ’я.

Одна з таких є Почаївська ікона Божої Матері, що знаходиться в Свято-Успенській Почаївській Лаврі в м. Почаїв, Тернопільської області. На Волинь Святу ікону у 1559 році привіз грецький митрополит Неофіт. Під час подорожі, він зупинився у благочестивої поміщиці Анни Гойської, і в подяку за надану гостинність благословив і залишив ікону Пресвятої Богородиці. В 1597 році сталося чудо – після молитви перед цією іконою, зцілився сліпий від народження її брат Філіп. Від новоявленої Чудотворної Ікони стали відбуватися незчисленні чудеса. Анна Гойська вирішила віддати ікону монахам, що жили на Почаївській горі. В тому ж році ікона була перенесена в Почаїв і монастирю було даровано земельні ділянки, що стверджувало офіційне існування монастиря. Так Богородиця явила нам ще одну святиню – Почаївську Чудотворну Ікону. Ікона знаходиться в Успенському Соборі над Царськими воротами в зірковому кіоті.

 

Ікона Божої Матері

Часто ікона Богородиці має досить дивну назву, таку як та, що явила себе чудотворною зовсім недавно і знаходиться у Свято-Введенському монастирі міста Києва, «Призри на смирення». Яко призре на смирение рабы своея(Еванг. от Луки, гл. 1, ст. 48 ) – сказала Пресвята Діва, прославляючи Бога. Сповнена смирення, Вона удостоїлася небесної слави, через Неї Господь являє свою милість до нас, дарує зцілення. Вона призирає на нас смиренних, молиться за нас, дарує Свою Материнську любов і ласку, втішає і зцілює. Ця ікона є списком чудотворного образу 1420 року, явленого на Кам’яному озері в Псковській області. У Свято-Введенський монастир її передала схімонахиня Феодора, яка зберігала її у себе на протязі 55 років. В серпні 1993 року на склі, що прикривало ікону, дивним чином відобразився лик Богоматері з Немовлям. Київські вчені, провівши ретельні дослідження визнали відбиток на склі нерукотворним. Указом Синоду Української Православної Церкви 9/22 листопада 1995 г. ікона Божої Матері «Призри на смирення» признана чудотворною. Скло з відбитком тепер виноситься на поклоніння віруючим, від якого бувають багато зцілень,і одержимі нечистим духом, за словами очевидців, часто не можуть наблизитись до нього без сторонньої допомоги. Саму ікону помістили під нове скло, але і на ньому відобразились Богоматір з Немовлям. Так Богородица явила нам, зневіреним, підтвердження неземного походження цього чудесного явлення.

Києво-Печерська чудотворна ікона Успіння пресвятої Богородиці

Успіння Пресвятої БогородиціІсторія набуття цієї ікони пов’язана з будівництвом самого Успенського собору на пагорбах Києва у Печерській Лаврі. Коли в Київській Русі у печерах започатковувалось чернецьке життя, до перших печерських іноків Антонія і Феодосія явила Свою милість Пречиста Діва. Обравши місце їхнього подвигу Своєю обителлю земною, Богородиця зібрала у Влахерні, храмі поблизу Константинополя, чотирьох кращих церковних зодчих і, давши їм з собою достатньо золота, звеліла йти до преподобних ченців, у Київ, і збудувати великий храм, де згодом буде жити в ньому Сама. В цей час майстрам чудесним чином були явлені преподобні Антоній та Феодосій. Явила Матір Божа їм також і образ майбутнього храму, а намісницею його вручила ікону Успіння. Ім’я Цариці майстри не запитали, але Вона Сама сказала те, що храм буде Богородичним. Дивуючись цьому, четверо церковних майстрів зібрались і відправились у путь. Досягши чернечих печер у 1075 році, зодчі запитали у преподобних, де вони хочуть розпочати будувати церкву, на що вони відповідали: «Там, де вкаже місце Господь». І відкрилося грецьким майстрам, що великою милістю Божою було їм те дивне явлення невідомої Цариці, якою була Пресвята Богородиця. І ще багатьма великими чудесами ознаменувалось будівництво храму, прореченого і названого між людьми «Великим». Як і передбачила Божа Матір, по закладенні церкви спочив преподобний Антоній, а на другий рік і Феодосій. Добудував її блаженний Стефан.

Чудотворна ікона була вставлена у великий круг на шовкових шнурах, покритий ризою з чистого золота і оздоблений дорогоцінним камінням. Вона перебувала в Успенському соборі Києво-Печерської Лаври до 1941 року, доки храм не було зруйновано вибухом. Відтоді участь її стала невідомою, але одна з копій ікони зберігається у Хрестовоздвиженському храмі Печерської Лаври. Скільки чудес і заступництва являла Пречиста тим, хто приходив з молитвою до ікони Успіння! Вона захищала від навали турецьких військ, перед нею молилися напередодні великих боїв, і будь-які негоди не могли зашкодити цій великій святині. І нині приходять до неї з молитвою незчисленна кількість вірян.